Meet the Staff

 

 

 

Teaching staff

NAME POSITION
Gary Wright (SLT) Headteacher
Alison Forster (SLT) Deputy Headteacher (0.8); KS2 Leader
Stacy Nicholson (SLT) Assistant Headteacher; Inclusion Manager
Alicia Walker (SLT) Assistant Headteacher; EYFS/KS1 Leader
Victoria Moore (SMT) Year 2 Teacher; Maths Leader; Pupil Premium Leader
Jayde Davidson Reception Teacher
Kimberley Raine Reception Teacher
Marcus Laing Year 1 Teacher; PE Leader
Danielle Smith (MT) Year 1 Teacher; SMSC & PSHE Leader
Cara Fowler Year 2 Teacher; Music Leader
Jessie Brown (SMT) Year 3 Teacher; English Leader; Teaching Leader;
Rachael Neilson Year 3 Teacher – NQT
Chris Robertson Year 4/6 SET Teacher; Assistant Science Leader
Alex Mullick Year 4 Teacher; Geography Leader
Stuart McVitie Mathews Year 4 Teacher; RE Leader
Emma Prinn (SMT) Year 5 Teacher; English Leader;
Shannen Cooley Year 5 Teacher
Claire Justice Year 5 SETs Teacher  (0.8); History Leader
Steven Millett Year 6 Teacher; Assistant Maths Leader
Rebecca Bell Year 6 Teacher; Science Leader
Sarah Jones (MT) ASD Base Lead Teacher; SENDCO
Louise Steel ASD Base Teacher (0.6)
Geraldine Mole PPA Teacher (0.8) – Art Leader
Philip Arthur PPA Teacher – ICT Leader; Website & management of ICT, including wireless technology.

Support Staff

Jean Green HLTA (0.5)  LSA (0.5)  Year 4
Helen Rawlings HLTA (0.5)  LSA (0.5)  Year 6
Carole Allen LSA  Year 1
Deb Andrews LSA resources  Year 5
Melanie Dury LSA ASD Base
Lorraine Edmonds HLTA (0.5) LSA (0.5)  Year 3 & Forest School Leader
Jackie Bloomer LSA Reception
Ravinder Kaur SEN LSA ASD Base
Jan Kennedy

Pauline Prosser

LSA

SEN LSA

Year 2

ASD Base

Lisa Newall HLTA (0.5)  LSA (0.5)  Year 5
Debbie Normanton LSA resources  Year 1
Tara Wall LSA Reception
Craig Foster PE/Sports LSA Year 3
Paula Thomson Office School Business Manager
James Anderson Office Parent Liaison & Attendance Manager
Linda Aitchison Office Administration Assistant
Monica Bottoms Office School Support Officer
Additional Support Staff
Carol Nixon ICT Technician
Paul Greatbatch ICT Technician
Harry Trotter Caretaker
Susan Leech Lunch Supervisor
Pamela Longworth Lunch Supervisor
Victoria Morris Lunch Supervisor
Marie Scarr Lunch Supervisor
Joy Turnbull Lunch Supervisor
Alison Wiberg Lunch Supervisor